Przez socjologię pielęgniarstwa należy rozumieć zastosowanie socjologii w pielęgniarstwie, to znaczy w pielęgnowaniu jako zasadniczej formie działania w tej dyscyplinie. Oznacza to spożytkowanie wiedzy socjologicznej dla wyjaśnienia związków między pielęgnowaniem a czynnikami społecznymi. Pozwala to także na nadanie wyższej efektywności działaniom pielęgnacyjnym dzięki rozpoznaniu potrzeb jednostki i grup. Socjologia w pielęgniarstwie to również socjologiczne spojrzenie na pracę pielęgniarki, jej role społeczne.
Przejdziemy teraz do bliższej charakterystyki pielęgnowania jako działania społecznego. Pielęgniarstwo ma za przedmiot pielęgnowanie. Florence Nightingale, która pierwsza podjęła się bliższego określenia, czym jest pielęgnowanie zwróciła uwagę, że jego przedmiotem jest cały człowiek, a nie tylko jego organizm. Równie ważne jak objawy biologiczne są stany psychiczne pacjenta oraz jego sytuacja społeczna. Celem najbardziej ogólnym pielęgnowania ma być pomoc w umiejętności życia, a więc pielęgnowanie zajmuje się nie tylko chorymi, ale i zdrowymi. W ?Encyklopedii pielęgniarstwa” znajdujemy następującą definicję pielęgnowania: jest to ?…asystowanie jednostce chorej lub zdrowej w podejmowaniu czynności służących zdrowiu lub jego odzyskaniu (a także spokojnej śmierci), które mogłaby podjąć sama bez pomocy innych, gdyby miała wystarczające siły, wolę i wiedzę. Ponadto pomaga jej w odzyskaniu niezależności możliwie najszybciej”.
Tak rozumiane pielęgnowanie, aby wywoływało oczekiwane skutki wymaga wyjaśnienia pacjentowi wielu spraw dotyczących jego potrzeb, wyrobienia odpowiednich zachowań, zapewnienia właściwych warunków. Pielęgniarka pomagająca w tym wszystkim jednostce czy grupie nie może ograniczyć swojej działalności do wykonywania zabiegów medycznych. W ten sposób pole działań pielęgniarki rozszerza się o konieczność interwencji w sytuacje społeczne pacjenta. To jedna przyczyna wprowadzenia socjologii do pielęgniarstwa. Są i inne przyczyny.
Należą tutaj wszystkie zmiany jakie wystąpiły w medycynie, o których mowa była poprzednio. Wszystkie te zmiany wskazują, że dla pomyślnego przebiegu leczenia konieczne jest wzięcie pod uwagę wpływu różnych czynników społecznych. Odkrycie wpływu czynników społecznych na zdrowie i chorobę stworzyło nowe tereny działania dla medycyny. Mogą nimi być: szkoła, rodzina, zakład pracy, środowisko. Jednocześnie współczesna medycyna posługuje się głównie środkami biomedycznymi. Pielęgniarka dłużej przebywająca z pacjentem, nastawiona na pielęgnowanie, ma większe możliwości objęcia oddziaływaniem nowych terenów. Trzeba zauważyć, że współczesna medycyna oparta na technicznym postępowaniu jest odhumanizowana. W związku z tym istnieje zapotrzebowanie na osobiste zajęcie się pacjentem w szpitalu, przychodni, w jego środowisku życia. Występująca specjalizacja w zajmowaniu się pacjentem prowadzi do zagubienia świadomości jego człowieczeństwa. Stąd potrzeba całościowego zajęcia się pacjentem. Taką możliwość stwarza pielęgnowanie.
Proponuje się w tym celu tzw. pielęgnowanie podstawowe. Polega ono na tym, że jedna pielęgniarka zajmuje się pacjentem od momentu jego wejścia w kontakt z instytucją medyczną aż do jej opuszczenia.
Zadaniem socjologii pielęgniarstwa jest wypracowanie teorii pielęgnowania jako działania społecznego. Drugim zadaniem jest ustalenie metod skutecznego pielęgnowania w zdrowiu, profilaktyce, chorobie, rehabilitacji, w przypadku różnych jednostek chorobowych, a także w różnych sytuacjach leczenia: szpitala, rodziny, środowiska. Przedmiotem zainteresowań socjologii pielęgniarstwa jest także odpowiednie przygotowanie do pielęgnowania, problemy zawodu pielęgniarki.