Najczęściej zaprasza się przez telefon, bo w ten sposób otrzymuje się szybką odpowiedź. Jeśli zapraszasz więcej niż jedną parę, spróbuj najpierw zaprosić tych, którzy mogą być zajęci lub często wychodzą z domu. Jeśli jednak pewna ilość zaproszeń musi być wysłana wcześniej i konieczne są odpowiedzi (szczególnie na ważne uroczystości, jakimi są śluby, bale dobroczynne, chrzciny i temu podobne), powinny być one wysłane pocztą.
Można wysłać zwykły list, ale łatwiej użyć kart pocztowych. Zwykle karty z zaproszeniami wysyła się w białych kopertach.
Załącz mapę
Wysyłając zaproszenie komuś, kto nie zna okolicy, narysuj, jak do ciebie dotrzeć. Jest to ogromne ułatwienie i oczywisty znak życzliwości w stosunku do przyjaciół.
Z zaproszenia powinno wynikać, czy chodzi o kolację, czy o coś mniej formalnego. Jeśli odpowiedź ma być telefoniczna, należy dołączyć numer telefonu.
Zaproszenie na bal
Obecnie mniej wydaje się prywatnych bali, kolacji i przyjęć. Wiele z nich organizuje się w związku z jakimś celem dobroczynnym. Zaproszenia na takie imprezy mogą być droższe, niż się spodziewasz, bo może będzie się od ciebie oczekiwało wzięcia udziału w aukcji, loterii fantowej itp.
Odpowiedzi na zaproszenia
Nie zawsze jest konieczna odpowiedź na piśmie, chyba że chodzi o ślub, dwudzieste pierwsze urodziny itp. Przy małych spotkaniach wystarczy zwykle zatelefonować.
Jeśli jakaś impreza organizowana jest dla klubu czy stowarzyszenia, powinno się wysłać list lub kartę, by dać czas na zorganizowanie wszystkiego.