Reakcje organizmu dochodzą do skutku dzięki prawidłowo funkcjonującemu układowi i często mają charakter odruchów. Odruch jest odpowiedzią organizmu na bodźce, a między reakcją i bodźcem zachodzi związek przyczynowo-skutkowy.
Pojęcie odruchu było znane dość dawno. Wprowadził je Kartezjusz w 1662 r. jako podstawową jednostkę działania u zwierząt, ale występującą również u człowieka. Jednak dopiero Iwan Pawłów, fizjolog rosyjski, rozszerzył pojęcie odruchu i wykorzystał go jako metodę do badania reakcji zwierzęcia. Udowodnił, że odruchy mogą się również tworzyć w ciągu życia jednostki i to, co się dzieje w niższych częściach układu nerwowego, jest pod kontrolą najwyższego ośrodka.
Odruchem nazwana została reakcja organizmu na bodziec zewnętrzny lub wewnętrzny, zachodząca według ściśle określonych praw za pośrednictwem wyodrębnionego ośrodka układu nerwowego.
Niektóre odruchy mogą przebiegać w ośrodkach nerwowych rdzenia kręgowego (cofanie ręki przed niebezpieczeństwem, drgnięcie nogi po uderzeniu pod rzepkę kolanową itp.). Inne dochodzą do skutku za pośrednictwem ośrodków nerwowych rdzenia przedłużonego (wydzielanie śliny, kaszel, oddychanie, ssanie itp.). Bardziej skomplikowane odruchy powstają tylko z udziałem mózgu.
Receptory. Narządy zmysłów odbierające bodźce nazywa się receptorami. One, pod wpływem działania bodźców, wzbudzają impulsy nerwowe i reagują specyficznie na określony rodzaj energii. Dlatego receptory wzroku reagują na bodźce świetlne, ale nie reagują na bodźce akustyczne. Zasadniczą rolą receptora jest przetwarzanie energii bodźca w energię procesu nerwowego, zwaną impulsem.
Receptory można klasyfikować według różnych kryteriów.- Nasza klasyfikacja opiera się na pełnionej przez receptor funkcji w organizmie:
1) receptory informujące o zjawiskach wewnątrzustrojowych: receptory trzewne, bólowe, wewnątrzmózgowe,
2) receptory informujące o zjawiskach zewnętrznych: a) receptory postawy ciała (równowagi, kinestatyczne), b) kontaktowe (dotykowe, smakowe, temperatury), c) receptory zdalne (węchowe, wzrokowe, słuchowe).
Niektóre receptory odznaczają się skomplikowaną budową i są zaopatrzone w dodatkowe urządzenia. Do takich receptorów należą, między innymi, receptory wzroku i słuchu, które razem z dodatkowymi urządzeniami tworzą narząd wzroku i słuchu. W receptorach o złożonej strukturze wyróżnia się trzy zasadnicze elementy: pomocnicze, ułatwiające skierowanie informacji, w oku będą to: rogówka, mięsień rozszerzający i zwierający źrenicę, mięśnie poruszające gałkę oczną, odbierające bodźce, należą do nich wypustki zakończeń nerwowych, nerwy dośrodkowe przekazujące impulsy do ośrodkowego układu nerwowego.
Efektory. Przez termin ?elektor” należy rozumieć narząd powodujący określoną reakcję. Jest to narząd wykonawczy, stanowiący jedną część łuku odruchowego. Efektorami są: mięśnie, ścięgna, gruczoły, naczynia krwionośne i inne narządy. Wyróżniamy mięśnie poprzecznie prążkowane zwane szkieletowymi oraz gładkie i pośrednie, do których zalicza się mięsień sercowy. Mięśnie szkieletowe związane są z kośćcem i podlegają naszej woli. Reagują skurczem w odpowiedzi na działanie bodźca. Skurcz mięśnia następuje pod wpływem energii powstałej na skutek spalania węglowodanów znajdujących się w mięśniu lub transportowanych do mięśni przez układ krwionośny. Krew dostarcza mięśniom również tlenu potrzebnego do spalania, a przy dłuższej pracy mięśniowej także węglowodanów, których zapasy zgromadzone w mięśniu szybko się wyczerpują. Mięśnie szkieletowe tworzą grupy wykonujące jednakowe czynności. Grupy mięśni wykonujące czynności przeciwstawne nazywają się antagonistycznymi. Jedna grupa mięśni zgina nogę w kolanie, a druga ? antagonistyczna ? prostuje.
Zakończenia nerwów znajdują się również w gruczołach i podrażnienie ich wywołuje reakcję wydzielania substancji z gruczołu.