W celu uściślenia danych uzyskanych z obserwacji lub z wywiadu stosuje się metodę analizy dokumentacji różnego rodzaju. Najczęściej jest to:
- Dokumentacja lekarska, dotycząca zdrowia i przebiegu choroby pacjenta.
- Dokumentacja szkolna, w której przedstawione są dane o dziecku, o jego postępach w nauce, zachowaniu itp. Dokumentacja szkolna obejmuje dzienniki lekcyjne, świadectwa, księgi ocen, zeszyty obserwacyjne. ‚
- Dokumentacja sądowa, znajdująca się w aktach rozpraw sądowych.
- Dokumentacja zakładu pracy, zawierająca dane o pracowniku, o otrzymanych przez niego nagrodach, karach, awansach, stanowiskach pracy, zwolnieniach chorobowych, leczeniu,
wyjazdach do sanatorium, czy do zakładowych domów wypoczynkowych, zwolnieniach na opiekę nad małoletnimi dziećmi, urazach wypadkowych, leczeniu szpitalnym itp.
Pielęgniarka, pracując na różnych stanowiskach pracy, ma do czynienia z ludźmi potrzebującymi pomocy pielęgnacyjnej, a często i lekarskiej. O ich dolegliwościach, schorzeniach, przebiegu leczenia i stosowanych zabiegach można dowiedzieć się z dokumentacji prowadzonej przez placówkę leczniczą. Pomaga to w lepszej orientacji i skuteczniejszym doborze środków działania. Należy jednak pamiętać o obowiązującej zasadzie dyskrecji. Zdobytych informacji nie wolno rozpowszechniać, gdyż może to przynieść szkodę danej osobie. Zebrane wiadomości należy zachować dla własnych potrzeb, nie ujawniając ich innym.
Przy stosowaniu tej metody badań obowiązują te same zasady opracowania materiałów, co i przy innych metodach. Zebrane materiały należy tak uporządkować, aby stanowiły logiczną całość, zestawić w tabelach, według przyjętych kryteriów i opisać.
Są jeszcze inne metody badań stosowane w psychologii, których tu nie omawiano. W tym podręczniku zwrócono uwagę tylko na te metody, które są częściej używane. Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się o innych lub poznać bardziej szczegółowo omówione, musi sięgnąć do opracowań specjalnych, poświęconych metodom badań psychologicznych.