Poznanie psychiki drugiego człowieka jest niezbędne, jeśli chce się wiedzieć jaki on jest, jakie przeżywa emocje, czego pragnie, jaki jest jego stosunek do otoczenia i siebie samego. Poznać drugiego człowieka nie jest łatwo, ponieważ trudno odróżnić, przy pierwszym zetknięciu się z nim, które reakcje są naturalne, spontaniczne, a które wynikają z przyjętej roli lub są udawane. Do wielu stron życia ludzkiego nie można dotrzeć bezpośrednio i trzeba szukać pośrednich sposobów poznania. Jeszcze trudniejsze jest poznanie chorego, który chcąc osiągnąć własne korzyści, więcej może udawać, niż w rzeczywistości przeżywa. Dlatego do dokładnego poznania pacjenta służą określone metody poznawania. Jednak i je trzeba indywidualizować, ponieważ każdy człowiek jest inny i siła jego przeżyć jest inna.
Metodą nazywamy sposób postępowania pozwalający na dokładne poznanie określonego zjawiska czy przedmiotu. Mówi się również, że jest to sposób postępowania, który prowadzi do sądów prawdziwych. Metody badań nie należy utożsamiać z techniką, która jest szczegółową realizacją danej metody. I tak w metodzie obserwacji wyróżniamy następujące techniki: dzienniczki obserwacyjne, próbki zdarzeń, próbki czasowe, obserwację topograficzną i inne. Metoda badawcza jest ogólnym sposobem określającym warunki gromadzenia materiałów badawczych, ą technika szczegółową formą postępowania w danej metodzie. Wiele osób z braku pełnego rozeznania, używa zamiennie terminu metoda i technika, co nie jest właściwe, ponieważ oznaczają one co innego.
W badaniach naukowych dopuszczalne są metody sprawdzone na dużych grupach badawczych o różniących je wyraźnie cechach. Każda metoda powinna mieć dostateczną moc dyskryminacyjną, to znaczy, że zebrane za jej pomocą materiały wyraźnie różnicują badane zjawiska. Jednym z podstawowych warunków dobrej metody naukowej jest jej diagnostyczność, polegająca na tym, że na podstawie zebranych materiałów można dokładnie określić stan badanego zjawiska. Metody niediagnostyczne to takie, które nie dają pewności, czy zebrane za ich pomocą fakty są prawdziwe. Nie powinny więc być stosowane, gdyż nie dają pełnego poznania, a często mogą fałszować dany stan rzeczy.
W psychologii stosuje się wiele metod do poznawania psychiki człowieka. Wszystkich nie sposób omawiać i dlatego ograniczymy się do najważniejszych, do których zalicza się: obserwację, eksperyment, wywiad, testy, i kwestionariusz.