Zapotrzebowanie na pomoc ze strony społeczeństwa zwykle zależy od ustroju społecznego panującego w danym kraju i od sytuacji bytowej ludności. Na podstawie porównań z terenu naszego kraju, w okresie międzywojennym i po drugiej wojnie światowej, obserwujemy wiele zasadniczych zmian jakie nastąpiły w ostatnim okresie. Nastawienie na uprzemysłowienie kraju doprowadziło do całkowitego zlikwidowania bezrobocia i zapewnienia podstawowych warunków egzystencji każdej rodzinie. Wzrost dochodu narodowego pozwolił na budowę nie tylko nowoczesnych zakładów pracy, uwzględniających wymogi zdrowotne pracowników i ich bezpieczeństwa, ale i na budowę nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, stwarzających warunki do przestrzegania higieny, utrzymania zdrowia i dobrego wypoczynku.
Mimo wielkiego postępu jaki osiągnęliśmy w zakresie poprawy warunków bytowych, zdrowotnych i kulturalnych ludności, pozostaje jeszcze wiele sytuacji doraźnych, tak zwanych przypadków losowych, w których osobom dotkniętym nieszczęściem trzeba pomóc. Do tej kategorii przypadków zalicza się: sieroctwo, zgon jedynego żywiciela, wypadki przy pracy lub drogowe, inwalidztwo, pozbawienie dachu nad głową i utrata mienia wskutek pożaru lub innych klęsk żywiołowych.
Przed wojną w Polsce, podobnie jak i w innych krajach kapitalistycznych, pomoc w sytuacjach losowych opierała się w dużym stopniu na działalności filantropijnej osób prywatnych łub stowarzyszeń religijnych, a niewielki procentowo udział miały tu fundusze społeczne. Kraj był biedny, dźwigał się z trudem po półtorawiekowej niewoli i nie miał wystarczających zasobów na cele pomocy społecznej. Dziś sytuacja uległa znacznej zmianie na korzyść. Z dochodu narodowego wydzielona została pula przewidziana na cele opieki społecznej, a działalność filantropijna jest zjawiskiem raczej marginesowym, biorąc pod uwagę liczbę osób objętych ich pomocą. Działalność opieki społecznej jest uzupełniana i wspomagana funduszami wielu organizacji społecznych, jak np. Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Ligi Kobiet i innych.
Mówiąc o opiece społecznej mamy na myśli system świadczeń materialnych, wychowawczych i opiekuńczych, udzielanych osobom znajdującym się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej, w której nie potrafią sobie same poradzić (K. Kamiński, 1972).
Pomoc z funduszów społecznych przewidziana jest dla osób niezdolnych do pracy na skutek przewlekłej choroby, nagłych wypadków, inwalidztwa lub przekroczenia ustalonej przepisami granicy aktywności zawodowej. Utrata możliwości zarobkowania uniemożliwia człowiekowi egzystencję, powodując wystąpienie poczucia zagrożenia, zachwiania bezpieczeństwa własnego i rodziny. Dla osób, które znalazły się w takiej sytuacji, przewiduje się:
a) zasiłki stałe i okresowe,
b) zapomogi pieniężne,
c) pomoc w naturze w postaci ubrania, żywności, gotowych obiadów, mebli, opału itp.,
d) renty wypadkowe,
e) emerytury (renty starcze),
f) umieszczenie w zakładach, domach specjalnych itd. (Poradnik Opiekuna Społecznego, 1965).
Emerytury, renty wypadkowe i zasiłki przyznawane są przez specjalne komórki prezydiów wojewódzkich rad narodowych, noszących nazwę wydziałów opieki społecznej, lub referaty do^ spraw socjalnych niższego rzędu w gminach.
Jednym z pierwszoplanowych kierunków działania opieki społecznej jest pomoc ludziom kalekim, nieuleczalnie chorym i starym. Dla inwalidów i kalek stwarza się możliwości podejmowania chałupniczych prac zarobkowych, wykonywanych na terenie własnego mieszkania. Opieka społeczna dostarcza niezbędnych narzędzi pracy i materiałów do produkcji, zapewniając także zbyt na wykonane przedmioty. Poszukuje się także coraz lepszych rozwiązań w zakresie opieki nad ludźmi nieuleczalnie chorymi i starymi, co podyktowane jest między innymi ciągle zwiększającą się ich liczbą. Starania i zabiegi opiekuńcze w stosunku do nich idą w dwóch kierunkach:
1) organizowanie opieki i pomocy w miejscach ich zamieszkania w postaci pomocy sąsiedzkiej, sióstr pogotowia oraz organizowanie domów dziennego pobytu,
2) rozbudowa domów rencistów, domów pomocy społecznej, zakładów specjalnych (dla przewlekle chorych, upośledzonych umysłowo itp.).
Liczba miejsc w zakładach jest ciągle niewystarczająca i jest to drugi powód starań o stworzenie bardziej sprawnie działającej pomocy osobom przebywającym we własnych mieszkaniach. Na tym odcinku splatają się wysiłki pracowników socjalnych, opiekunów społecznych, pielęgniarek, lekarzy czy przedstawicieli różnych organizacji społecznych i zakładów pracy. Zajmują się oni organizowaniem leczenia, wypoczynku, usprawnianiem chorych, profilaktyką oraz zapewnieniem opieki osobom niedołężnym, chorym, niedorozwiniętym.
Pomoc społeczna nie ogranicza się tylko do okresu choroby. Poszukuje się i rozwija różne formy działalności specjalnie z myślą o ludziach starszych, służące podtrzymywaniu ich aktywności, zainteresowań intelektualnych, rozwijaniu życia towarzyskiego oraz podejmowaniu działań społecznych.
Ostatnia ze sfer działalności pomaga w zwalczaniu u osób starszych poczucia, że są niepotrzebni i stwarza jednocześnie szanse wykorzystania ich doświadczeń życiowych dla dobra społeczeństwa. Placówkami rozwijającymi wspomnianą działalność są: kluby seniorów, kluby rencistów, kluby złotego wieku inicjowane przez rady zakładowe placówek, w których obecni renciści byli zatrudnieni. Tworzenie tych klubów przyczynia się do podtrzymywania kontaktów ludzi starych z ich dawnym miejscem pracy. Zakłady, w miarę możliwości, wysyłają byłych pracowników na leczenie sanatoryjne lub na wypoczynek do zakładowych ośrodków wczasowych, organizują im wycieczki, życie kulturalne, udzielają pomocy materialnej, pomocy w usługach (np. malowanie i remonty mieszkań).