Przez środowisko społeczne należy rozumieć krąg osób i rzeczy oraz panujących między nimi stosunków, jakie otaczają człowieka w jego życiu indywidualnym i zbiorowym. Każdy człowiek żyje w środowisku społecznym i nawet przy usilnych staraniach nie może się go pozbyć. Każde środowisko społeczne ma swoją specyfikę i określony rodzaj wpływu wychowawczego na swoich członków. Jednostka ma w środowisku odpowiednią pozycję i opinie, a jej zachowanie jest oceniane i porównywane z normami w nim obowiązującymi. Ocena jej zachowania może być pozytywna lub negatywna, obiektywna lub tendencyjnie stronnicza, jeśli w jej zachowaniu znajdują się czynniki nieakceptowane przez osoby ze środowiska. Na tych, którzy uzyskali ocenę negatywną środowisko stara się wpłynąć, aby się zmienili i przystosowali do wymagań w nim obowiązujących. Zmiany zachodzące w środowisku wpływają również na modyfikacje wymagań i norm obowiązujących. Stwierdzamy wówczas, że środowisko się przekształca. Na zmianę środowiska społecznego wpływają również takie czynniki, jak elektryfikacja, założenie klubu czy otwarcie gospody z wyszynkiem. Zelektryfikowanie miejscowości pozwala mieszkańcom nie tylko na korzystanie z lepszego źródła światła, ale również na korzystanie w szerokim zakresie z radia i telewizji. Założenie klubu osiedlowego ściąga mieszkańców mających wolny czas i pozwala na korzystanie z rozrywek kulturalnych, odczytów, prelekcji czy spotkań z ciekawymi ludźmi, z którymi w innych warunkach nie zetknęliby się. Otwarcie lokalu z wyszynkiem alkoholu ułatwia nabycie go i spożycie często w ilościach nadmiernych. Rodzaj otwartego lokalu wpływa na sposób spędzania wolnego czasu. Może należałoby ludzi nauczyć racjonalnie spędzać wolny czas i zadbać o godziwe rozrywki na miejscu, aby ich nie szukać w miejscowościach oddalonych od miejsca zamieszkania.
Życie w społeczeństwie rozpoczyna się w rodzinie, ale nie każda rodzina, mimo przekonań i ambicji, ma przygotowanie do właściwego organizowania tego życia. W życiu rodzinnym powinna panować przyjemna atmosfera, życzliwość i serdeczność zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. W takiej atmosferze nikt nie czuje się zagrożony, a każdy wie, że rodzina jest dla niego ostoją zapewniającą mu bezpieczeństwo. W domu rodzinnym każdy czuje się dobrze, znajduje w nim oparcie w trudnych chwilach, pociechę, pomoc i zachętę do przezwyciężania trudności. Nie wszędzie jednak takie stosunki panują. Bywają rodziny skłócone, nie wykazujące dbałości o swoje dzieci, nie stwarzające im warunków do egzystencji, ani nie zapewniające należytej opieki i wychowania. To nawet nie są rodziny, w których obserwuje się różnego rodzaju patologie społeczne (alkoholizm, prostytucja, przestępczość), ale rodziny zobojętniałe, w których egoistyczne pobudki dominują nad interesem społecznym.
W rodzinie poprawnie funkcjonującej powinno panować uczucie miłości między wszystkimi jej członkami. Trudno jednak ponownie wzniecić miłość tam, gdzie już wygasła i nic jej nie przywróci. Można jednak tak ułożyć interakcje pomiędzy członkami rodziny, aby nie odczuwało się braku miłości. Nie jest to sprawa łatwa, ale warto spróbować. Najważniejsze wówczas będą ustępstwa na rzecz innych, aby nie odczuli tego, że są niepotrzebni. Ustępstwa między rodzicami będą przykładem dla dzieci, które naśladując rodziców będą ustępowały swemu rodzeństwu. Członkowie rodziny będą wówczas wiedzieli, że mogą liczyć na siebie, że łączy ich wspólna więź nie pozwalająca nikogo skrzywdzić.
Rodzina miejska styka się z innymi trudnościami niż wiejska. W czasach postępującej urbanizacji, uprzemysłowienia kraju i rozwoju techniki, wzrasta zagęszczenie mieszkań. Buduje się więc duże bloki mieszkalne, w których znajdują pomieszczenie setki rodzin. Nie zawsze rodzina ma tyle miejsca w mieszkaniu, aby każdy z jej członków miał swój własny kąt. Przeludnienie mieszkań jest również czynnikiem wychowawczym.