Choroba reumatyczna atakuje znacznie częściej chłopców niż dziewczęta. Ma swoje nawroty o ostrym przebiegu i w 80?85% przypadków powoduje zmiany w mięśniu sercowym. Do najczęściej występujących powikłań należą wady zastawek serca powodujące niewydolność krążenia.
Proces leczenia choroby wymaga przyjmowania dużych dawek salicylanów, antybiotyków, hormonów i witamin. W ostrych stanach, jeśli jest to tylko możliwe, dzieci są hospitalizowane, a w razie niemożności umieszczenia ich w szpitalu, rozpoczyna się leczenie w domu.
Wychowawczo zalecane jest zapewnienie dziecku spokoju, zainteresowanie się jego kłopotami i pomoc w rozwiązywaniu ich. Czynny okres choroby trwa około 2?3 miesięcy, po czym wskazane jest dalsze 2?3-miesięczne leczenie klimatyczno-rehabilitacyjne w sanatorium.
Choć dziecko w okresach między zaostrzeniami choroby pozostaje pod opieką poradni reumatologicznej, to nie zwalnia to pielęgniarki środowiskowej od zajmowania się nim. Ważną sprawą jest stosowanie i szerzenie oświaty zdrowotnej wśród rodziców, aby nie dopuszczać do rozszerzania się choroby.