Nie powinieneś się martwić, że te wszystkie problemy dotyczą niedoświadczonych. Zawsze, gdy masz kłopoty, możesz naśladować kogoś innego. Nie powinieneś się też wstydzić zapytać sąsiada czy przyjaciela, gdy pojawi się jakiś problem. W następnym rozdziale będzie mowa o zastawianiu stołu, sztućcach itp.
Jak nakryć do stołu
Ta kwestia niepokoi wielu ludzi. Problem naprawdę nie jest skomplikowany i jak wiele zasad etykiety, tak i te zasady pomyślane są dla ułatwienia i wygody. Nieważne, czy użyjesz obrusa czy czegoś innego, ale ułożenie sztućców ma znaczenie, bo używa się ich w kolejności od zewnątrz do wewnątrz, zgodnie z następującymi po sobie daniami. Pozycja sztućców jest istotna, gdyż dzięki niej twoi goście zorientują się, którego z nich użyć do pierwszego dania, do drugiego i następnych.
Na przykład, jeśli posiłek zaczyna się od zupy, łyżka powinna być umieszczona na zewnątrz po prawej stronie. Następnie po obu stronach leżą nóż i widelec do dania głównego. Dalej do wewnątrz znajduje się nóż i widelec do ryby (jeśli jest potrzebny). Łyżka i widelec do deseru umieszczone są przy samym talerzu lub czasami u góry.
Mały nożyk do smarowania chleba masłem najlepiej położyć u góry, chyba że nie ma łyżki do zupy – w takim wypadku może on leżeć na zewnątrz po prawej stronie. Jeśli masz zamiar podać jakąś pikantną potrawę bądź owoce, które wymagają noża i widelca, sztućce do nich mogą być podane później wraz z odpowiednimi talerzami. Z jakiegoś powodu nieśmiali goście mają zwyczaj wpadać w panikę i martwić się tym, którego sztućca użyć. Nie mają racji. Miliony ludzi używają łyżki przeznaczonej do deseru do zupy.
Serwetki
Najlepiej, jeśli posiadasz serwetki płócienne, ale równie dobre będą papierowe w kolorze pasującym do pokoju, obrusa, świec czy kwiatów.
Noże i widelce do ryb
Obecnie w niektórych kręgach noże do ryb traktuje się jako dowcip. Ich użycie pochodzi z czasów, kiedy szlachta miała służbę do czyszczenia sreber. Zapach i smak ryby trzyma się srebra, a w obecnych czasach, kiedy prawie każdy jest sam dla siebie służącym, sensowne jest albo użycie sztućców z nierdzewnej stali, albo trzymanie tych sztućców wyłącznie do jedzenia ryb. To samo, nawiasem mówiąc, dotyczy łyżeczek do jajek. Brak specjalnych noży i widelców do ryb nie powinien wzbudzać negatywnych opinii na temat danego domu.
Wina
Jeśli serwujesz wino, tradycyjnie używa się kieliszków o różnym kształcie do wina czerwonego i białego. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na kupno dwóch rodzajów kieliszków, wystarczą uniwersalne. Również nie powinieneś się zbytnio martwić dopasowaniem wina do rodzaju mięsa. Nie jest niezbędne podawanie różnych gatunków win, ale jeśli możesz pozwolić sobie na kupienie czerwonego i białego o dobrej jakości, przy wyborze poradź się sprzedawcy. Jednak bądź przygotowany na to, że twoi goście mogą lubić białe wino do wołowiny, i w ogóle do wszystkiego, a czerwone do ryby i że doskonałe wino reńskie zadowoli chyba każdego. Jeśli na pierwsze danie serwujesz rybę lub coś innego, możesz do tego podać sherry, lecz nie słodką.
Pamiętaj w każdym razie, że niektórzy ludzie wolą napoje bezalkoholowe, a dzbanek zimnej wody na stole jest zwykle mile widziany, niezależnie od tego, czy pije się wino, czy nie.
Jeśli mięso nie musi być krojone, może zostać podane na stole. Możesz też ustawić mięso na stoliku obok. Osobno podaj różne jarzyny i pamiętaj, żeby ich było dużo!
Goście nie powinni zaczynać jedzenia przed panią domu, ale dobra gospodyni pilnuje, by goście zjedli ciepłe jedzenie i prosi ich, by nie czekali.
Przy kolacji wino nalewa się po zupie, ale przed daniem mięsnym. Nie jest to aż takie ważne, poza tym tylko, że nie należy nalewać wina na samym początku posiłku.
Etykieta jest stworzona dla człowieka, a nie na odwrót. Niewiele osób zna pewnie wszystkie aspekty tego rozległego tematu i każde niewielkie potknięcie może być zatuszowane. Żyjemy obecnie w świecie o mniej sztywnych obyczajach. Już nawet królowa Wiktoria miała zwyczaj brać w ręce kości indyka, aby to świetne mięso przy samej kości się nie zmarnowało!