Omawiając różne formy działalności ludzkiej, nie sposób pominąć twórczości człowieka. Właściwie w każdej dziedzinie działalności można uprawiać twórczość, wprowadzać nowe elementy do układów już działających, modyfikować same układy, zmieniać i usprawniać ich funkcjonowanie. Chodzi nam jednak nie o wszelką twórczość, ale o naukową, artystyczną w zakresie literatury, muzyki, plastyki, malarstwa, teatru itp. Twórczość polega na oryginalności i przedstawianiu zjawisk świata w sposób piękny i nie spotykany dotąd. Do działalności twórczej należą odkrycia naukowe, dzieła sztuki, literatury, wynalazczość techniczna.
Osiągnięcia w twórczości zależą w dużej mierze od wytrwałej pracy i zainteresowania, a rozwój działalności twórczej zaczyna się od zainteresowań niezwykle silnych i głębokich. One zmuszają człowieka do ciągłego myślenia o danym dziele, zajmowania się nim, śledzenia różnych procesów w nim związanych. W ten sposób człowiek gromadzi materiał teoretyczny i obserwacyjny. Następnie zaczyna się praca zarówno nad materiałem, jak i samym dziełem. Najpierw następuje wyjaśnianie wątpliwości, następnie szukanie nowych układów czy rozwiązań. Końcowy etap to znalezienie nowego, nieznanego układu, co pojawia się niespodziewanie, często na skutek wprowadzenia elementu, który poprzednio nie był brany pod uwagę.
Rozwiązania twórcze hamowane są pewną rutyną myślenia i działania. Od tego, co już funkcjonuje i spełnia dobrze swoją rolę trudno się oderwać, a to przeszkadza w nowych koncepcjach. W tym, co już działa widzi się pewien uporządkowany system, w którym trudno spostrzec elementy, które należałoby zmienić, poza tym działa również przyzwyczajenie i niechęć do zmian. Jeśli to, co funkcjonuje jest dobre i ludzie się do niego przyzwyczaili, to po co zmieniać. Otoczenie przyzwyczaja się do form konwencjonalnych i każde odstępstwo od utartych sposobów postępowania nie jest mile widziane, a często wręcz zwalczane. Teoria kopernikowska wprowadzając nowe rozumienie wszechświata i burząca dotychczas przyjętą i akceptowaną przez autorytety teorię,, przez długi czas była zwalczana i nie uznawana, chociaż nie było wątpliwości, co do jej słuszności.
Twórczość jest wynikiem ogromnej pracy, wytrwałej, mozolnej i systematycznej, gdyż natchnienie przychodzi wtedy, gdy grunt w danej dziedzinie został już przygotowany ciężką pracą.