Osobowość, poza funkcją integrującą działalność człowieka, spełnia również funkcję kontrolującą jego postępowanie. Zdolność do radzenia sobie z trudnościami wynika ze specjalnej organizacji nastawień, którą można nazwać mechanizmem kontroli. W dawnej psychologii określało się ten rodzaj postępowania jako zachowanie kierowane wolą. Nie wszystkie zachowania człowieka są kontrolowane, dlatego popada on w różnego rodzaju konflikty z otoczeniem. Człowiek w złości wypowiada zdania, których nie powiedziałby, gdyby kontrolował swoje wypowiedzi. Zdań tych często żałuje, gdy gniew minie, ale już obraził innych, do których te zdania wypowiedział. W normalnym postępowaniu człowieka rzadko się zdarzają takie sytuacje, gdyż na ogół zachowanie, a więc wypowiedzi, podlegają kontroli.
Zachowanie pozbawione kontroli występuje często pod wpływem zaburzeń wywołanych przez używanie narkotyków lub w upojeniu alkoholem. Wtedy pojawiają się czynności manualne i wypowiedzi niezgodne z interesami jednostki oraz jej wzorami moralnymi.
Wpływ osobowości nie polega tylko na hamowaniu postępowania niezgodnego z interesami jednostki, ale również na aktywizowaniu działań. Nawet wykonanie czynności zawodowych zależy nie tylko od dobrze opanowanych umiejętności, ale i od całokształtu osobowości jednostki. Osoba agresywna w stosunku do otoczenia, o zmiennych nastrojach, niezadowolona ze stanowiska pracy, pracuje gorzej niż osoba spokojna, o pozytywnych nastawieniach do otoczenia i pracy. Kontrola ^wykonywanych czynności musi być dokonywana przez daną osobę, a nie przez osoby trzecie, jest to więc samokontrola.
Samokontrola może być różna u różnych osób. O ludziach, którzy wykazują zaburzenia w zachowaniu się w sytuacjach niezbyt trudnych, mówi się, że są słabi, a ich samokontrola jest niewielka. Innych, u których nawet w sytuacjach trudnych zachowanie nie ulega zaburzeniu określa się jako silnych, o wysokim poziomie samokontroli. Samokontrola powinna być adekwatna do sytuacji, w jakiej znajduje się jednostka pozwalająca na osiągnięcie zamierzonego wyniku.
Efektywna samokontrola zależy przede wszystkim od dojrzałości osobnika, wyrażającej się tym, że nie czuje się on bezradny i opuszczony, osiąga pewien poziom moralny, nastawiony jest społecznie. Zachowania infantylne charakteryzują się reakcjami wybuchowymi i gwałtownymi i nie są usprawiedliwione istniejącą sytuacją. Dojrzałość emocjonalna powoduje, że gniew, wzburzenie, podlega opanowaniu, a siła reakcji uzależniona jest od warunków.
Zachowanie wynikające z niedojrzałości emocjonalnej można obserwować u dzieci i młodzieży przestępczej, u których siła agresji jest niewspółmierna do wywołujących ją bodźców.