Jak podaliśmy poprzednio, u człowieka rozwijają się potrzeby wyższego rzędu, zwane psychicznymi. Potrzeby te, jak również bodźce umożliwiające zaspokojenie lub niezaspokojenie ich, stają się źródłem uczuć. Nie mając możliwości omówienia licznych uczuć ludzkich, przedstawiamy tylko niektóre z nich.
Uczucia moralne rozwijają się u człowieka razem z jego rozwojem i przejmowaniem zasad postępowania, norm społecznego współżycia. Jeśli czyjeś postępowanie nie jest zgodne z przyjętymi normami, to budzi niezadowolenie, gniew, oburzenie, związane z silnymi przeżyciami emocjonalnymi. Przeżywamy uczucia moralne po spełnieniu dobrego czynu, po sprawiedliwym postępowaniu. U dzieci uczucia takie występują po przyznaniu się do winy lub do popełnionego wybryku. Na podstawie oceny własnych i cudzych sposobów postępowania wartościujemy czyny jako dobre lub złe, krzywdzące lub sprawiedliwe. Uczucia moralne przeżywamy jako zadowolenie lub niezadowolenie z popełnionego czynu.
Uczucia społeczne kształtują się w wyniku życia społecznego człowieka, jego powiązań z innymi ludźmi i z całym społeczeństwem. Duża grupa uczuć uwarunkowana jest rolami społecznymi, jakie jednostka spełnia oraz uczestnictwem w życiu społecznym. Do tego rodzaju uczuć należą: uczucia rodzinne, miłość do rodzeństwa, do rodziców, a rodziców do dzieci i do siebie. W szerszym zakresie będą występowały uczucia koleżeństwa, przyjaźni, a w grupie zawodowej uczucie solidarności, więzi klasowej itp. Do uczuć społecznych należą uczucia patriotyzmu.
Uczucia estetyczne kształtują się w kontakcie z twórczością artystyczną, odbiorem piękna w niej zawartego. Poza twórczością duży wpływ na uczucia estetyczne ma kontakt z przyrodą, odbieranie przyrody nie w aspekcie użyteczności, utylitaryzmu, ale w aspekcie piękna barwy, kształtu, wielkości, niezwykłości. Odczuwanie piękna wschodzącego słońca i budzącej się do życia przyrody po ustępującej nocy, daje silne przeżycia estetyczne. Również zachody słońca, szczególnie w górach, zapadający powoli mrok, który okrywa całą przyrodę i nadaje jej inne niż w dzień kształty, sprawia, że nie można pozostać obojętnym na piękno otaczającego świata.
Przeżyć estetycznych doznajemy oglądając widowiska teatralne czy filmowe ukazujące piękno, harmonię, wspaniałe kostiumy oraz dobrą grę aktorów. To samo przeżywamy czytając dobrą powieść, poezję, oglądając obrazy, rzeźby czy słuchając muzyki.
Uczucia estetyczne dają człowiekowi nie tylko możność podniosłych przeżyć, ale również oddziałują na środowisko jednostki, na urządzenie własnego mieszkania, dobranie ubioru i dodatków do niego. Uczucia estetyczne dają człowiekowi zadowolenie, wywołują przyjemne przeżycia i dobre samopoczucie.
Na wymienionych przykładach uczuć wyższych nie zamyka się ich lista, jest ich znacznie więcej i omawiają je podręczniki psychologii.