Nie tylko spostrzegamy i zapamiętujemy zjawiska i przedmioty, ale jesteśmy zdolni uświadomić je sobie po pewnym czasie, wywołać ich obraz w naszej świadomości. Mówimy wtedy, że wyobrażamy sobie to, co dawniej spostrzegaliśmy.
Wyobraźnią nazywamy proces psychiczny polegający na odtworzeniu przedmiotów dawniej spostrzeganych lub tworzeniu nowych z połączenia znanych elementów. Wyobraźnia aktualizuje nasze poprzednie doświadczenia w formie obrazów i dlatego między wyobraźnią a pamięcią obrazową istnieje ścisły związek.
Pamięć obrazowa daje dokładną reprodukcję minionego doświadczenia, a wyobraźnia daje obraz uogólniony, w którym zacierają się szczegóły lub tworzy nowe obrazy ze znanych elementów.
Wyobraźnia w węższym ujęciu jest rozumiana jako twórcze przekształcenie poprzedniego doświadczenia. Nie daje ona obiektywnego odtworzenia przeszłości, ale swobodną reprodukcję obrazów przeszłości. Przekształcenia mogą być tak znaczne, że przedstawiony obraz nie przypomina zupełnie danej rzeczywistości. Każdy, na podstawie posiadanych wiadomości i doświadczeń, może tworzyć obrazy tego, co pragnie, o czym marzy, ale co w danym momencie nie istnieje w rzeczywistości, lub nawet może nie istnieć w przyszłości. Wyobrażenia nie są jednak fałszywym przedstawieniem rzeczywistości, a przekształcenia nie prowadzą do fałszywego jej poznania. Tworząc obrazy nowe przeciwstawiamy się schematom ludzkiego działania i myślenia i szukamy nowych, bardziej korzystnych rozwiązań w danej dziedzinie. Dzięki wyobraźni przewidywane są urządzenia usprawniające działalność człowieka.