Mówiąc o chorobie należy odróżnić dwojakie jej rozumienie. Po pierwsze, jako organiczny proces w organizmie, który może być określony za pomocą medycznych mierników. Po drugie, jako subiektywne przeżycie człowieka chwilowo wyeliminowanego z wykonywania ról społecznych. O chorobie można powiedzieć, że jest zjawiskiem społecznym, kiedy jej objawy mogą być obserwowane przez innych, gdy zmieniają wzory zachowania między chorym człowiekiem a innymi ludźmi lub społecznościami, kiedy człowiek przestaje pełnić role społeczne.
Wskazuje się na chorobę jako na wynik relacji między organizmem człowieka a środowiskiem zawierającym różne czynniki społeczne. Rozpatrzymy obecnie społeczne przyczyny chorób.
Ogólnie można powiedzieć, że tkwią one w grupach społecznych, w których uczestniczy człowiek, w zbiorowościach terytorialnych. Ze względu na udział czynnika społecznego w powstawaniu chorób, można je podzielić na: 1) choroby, do których środowisko społeczne usposabia i 2) choroby, dla których środowisko społeczne jest warunkiem niezbędnym. Przykładem pierwszego rodzaju choroby może być gruźlica. Stwierdzono istnienie konfliktów rodzinnych, uczuciowych, majątkowych itp. u osób ze świeżo wykrytą gruźlicą. Do drugiej grupy chorób należą: nerwice, choroby wrzodowe żołądka, dwunastnicy, samoistne nadciśnienie, niewydolność naczyń wieńcowych, zawał. Najczęstszymi przyczynami reakcji nerwicowych są: błędy wychowawcze, rozłam środowiska rodzinnego, brak wyższych celów życiowych. Okazuje się, że niezaspokojenie potrzeb biologicznych i psychicznych człowieka może stanowić przyczynę choroby. Przykładem jest kształtowanie się nałogu alkoholizmu, a także choroba serca, czy różne choroby psychiczne, psychosomatyczne, np. zaburzenia czynności wątroby u kobiet występują często na skutek konfliktów w rodzinie.
Człowiek ? potencjalny pacjent ? pełni w grupach, w których żyje, określone role. Okazuje się, że poszczególne role zawodowe powodują wiele chorób, jak również niektóre pozycje związane z pełnionymi rolami predysponują do pewnych chorób. I tak np. zwraca uwagę fakt, że przyczyną samoistnie występującej choroby nadciśnieniowej może być praca wymagająca dużego napięcia nerwowego, szybkości decyzji i poczucia odpowiedzialności ? taką pracą jest np. praca dyrektora.
Liczba pełnionych ról oraz zakres, czyli nadmierna lub mała liczba oczekiwań mogą również wpływać na obniżenie stanu zdrowotnego, jak i na powstawanie chorób z przemęczenia. Ilustracji dostarczają tutaj dane o absencji zamężnych kobiet pracujących ,,w okresie rozrodczości, pielęgnacji i wychowywania dzieci, kiedy równocześnie istnieje obciążenie funkcjami kierowniczymi i wykonawczymi w gospodarstwie domowym oraz pracą zawodową w warunkach niedostatecznego wypoczynku. Stres z tym związany jest prawdopodobnie ważnym czynnikiem wywołującym choroby i zwiększającym absencje chorobowe kobiet posiadających rodziny”. Również i ograniczona liczba oczekiwań, ubywanie ról może stanowić obniżenie odporności na choroby. Taką sytuację obserwujemy w przypadku ludzi, którzy przeszli na emeryturę. W tej sytuacji dotychczas aktywny pracownik mobilizowany do wysiłku rozlicznymi oczekiwaniami zostaje ich pozbawiony, co w konsekwencji może prowadzić do stanu izolacji, braku poczucia bezpieczeństwa, w dalszym ciągu do zachwiania równowagi psychicznej.
Źródłem wielu chorób są sytuacje konfliktowe w grupach podstawowych, takich jak rodzina, i wtórnych,. jak zakład pracy. Niewłaściwe wzory życia z punktu widzenia norm higienicznych mogą się przyczyniać do powstawania różnorakich chorób i nieprawidłowości w rozwoju fizycznym. Przykładem może być przedłużenie okresu karmienia piersią przez matki na wsi lub zbyt wczesne podejmowanie pracy w gospodarstwie rolnym przez dziewczęta.
Modele ujmowania choroby, określania stanu zdrowia, obowiązujące w danej grupie, mogą decydować o tym, czy w odpowiednim czasie zostanie podjęte leczenie.
Wskazując na zbiorowości terytorialne jako na źródła chorób mamy na myśli np. w przypadku miasta nadmierną liczbę styczności, bodźców, przy jednoczesnym braku więzi społecznej, powodujących osamotnienie człowieka. W mieście zagraża człowiekowi hałas, zanieczyszczenie powietrza i wody. Na wsi natomiast zagrożenie dla zdrowia stanowi chemizacja środowiska, mechanizacja pracy na roli i związane z tym zapylenie, przeciążenie pracą fizyczną i inne.
Skuteczne leczenie zależy od ustalenia przyczyn choroby. Pielęgniarka, która w okresie podejmowania przez pacjenta leczenia również pozostaje z nim w kontakcie ma możność poznawania przyczyn choroby.