Jechać należy gęsiego, blisko brzegu drogi po prawej stronie, często oglądać się i sygnalizować, kiedy można bezpiecznie cię wyprzedzić. Sygnalizuj swoje ruchy, jakbyś jechał na rowerze. Trzymaj konia pod kontrolą i nie bądź roztargniony, bo to niebezpieczne.
Trzymaj się brzegu pola, jeśli jest ono zaorane lub obsiane. Unikaj podjeżdżania zbyt blisko pieszych, bo możesz ich przestraszyć i nastawić wrogo do koni.
Tego powinien uczyć profesjonalista. Jednak są regiony z dala od ruchliwych szos, gdzie dzieci mają kucyki i jeżdżą na nich bez odpowiedniego przygotowania. Jest to niebezpieczne, gdyż młode konie i kucyki są silne i mogą byś niesforne.
Koń jest bardzo nerwowym stworzeniem i kilka drobnych wskazówek może się przydać. Nigdy nie stój całkiem na wprost konia, bo wtedy cię nie widzi. Staje się zwykle po lewej stronie zwierzęcia. Jeśli stanie dęba, istnieje mniejsze niebezpieczeństwo, że kopnie cię kopytem. Niebezpieczeństwo stania z przodu konia jest zwykle niczym w porównaniu z tym, gdy staniesz z tyłu!
Gdy prowadzisz konia za uzdę, to tak, by nie znaleźć się między koniem a ruchem drogowym. Przechodząc przez jezdnię, spójrz w lewo, w prawo i znowu w lewo, a jeśli koń jest nieco dziki, lepiej przeprowadzić go za uzdę.
Gdy grupa jeźdźców chce przedostać się na drugą stronę jezdni, lepiej zebrać ich razem i poczekać, aż droga będzie zupełnie pusta. Dla niektórych koni niebezpieczne jest pozostawienie kilku po drugiej stronie drogi, bo zwierzęta te lubią być razem.
W kłusie trzeba uważać przy skręcaniu, bo koń może się pośliznąć.
Sygnalizacja świetlna i znaki policji odnoszą się do jeźdźca tak samo, jak i kodeks drogowy. Możesz jechać po trawie, chyba że jest to zabronione lub też teren znajduje się przed czyimś domem. W jeździe konnej niezbędną sprawą jest koncentracja, bo to zwierzę wyczuje.
Na drogach lub ścieżkach zwykle jedzie się gęsiego, a jeśli jest was dużo, najlepiej jechać kolumnami po cztery lub pięć osób, z przerwami około stu metrów między grupami, co pozwoli samochodom bezpiecznie wyprzedzać kawalkadę. Dzieci lub początkujący powinni jechać w środku grupy. Jeśli jeden z koni jest nerwowy, lepiej będzie, jeśli pojedzie on w środku między dwoma innymi.
Jazda o zmierzchu
Wiele dzieci po powrocie ze szkoły jeździ na koniu zbyt długo, nawet o zmierzchu. Powinny wtedy mieć na sobie coś białego i posiadać światła przymocowane do strzemion: z przodu białe, z tyłu czerwone. Innym pomysłem jest użycie materiału odblaskowego wokół kostek. Fluorescencyjne odblaskowe opaski lub kurtki – to też dobry pomysł.
Wskazówki dotyczące śliskiej drogi
Zejdź z konia i prowadź go. Jeśli upierasz się jechać po śliskiej drodze, dla bezpieczeństwa wyjmij nogi ze strzemion. Dla spokoju ducha ubezpiecz się. Wskazuje to na prawdziwą rozwagę. Jeźdźcy powinni nosić twarde, ochronne nakrycia głowy.
Gdy jedziesz skrajem pola lub lasem, uważaj na niskie druty kolczaste, które mają przeszkodzić w jeździe.