Grupy rówieśnicze należą do grup pierwotnych. Grupy te powstają począwszy od wieku przedszkolnego. Są to grupy osób w zbliżonym wieku, dążące do zaspokojenia tych potrzeb psychicznych i społecznych, które nie są zaspokajane w rodzinie czy np. w szkole. Liczebność tych grup jest nieduża, powstają one spontanicznie, często trwają krótko. Ich organizacja wewnętrzna jest prosta, małe w nich zróżnicowanie pozycji i ról społecznych. Charakter przywództwa w grupach jest bardzo różny. Wśród członków wyróżniają się osoby popularne i niepopularne, popisujące się i szukające popularności. Grupy rówieśnicze stanowią dla dzieci i młodzieży zasadnicze grupy odniesienia. Grupa odniesienia to taka grupa, z którą dana jednostka utożsamia się najsilniej. Taka grupa staje się konkurencją dla rodziny.
Można wyróżnić następujące kategorie grup rówieśniczych: grupy zabawowe, grupy młodzieżowe tzw. paczki, grupy dewiacyjne, np. gangi albo w szerokim rozumieniu bandy. Scharakteryzujemy kolejno wymienione grupy.
Grupy zabawowe pojawiają się około 4 roku życia. Są to grupy, które powstają w czasie organizowania zabawy. Stąd członkowie grupy stale się zmieniają, a same grupy krótko trwają. W grupach tych dzieci uczą się ról osób dorosłych. Tworzą się one w miejscach nie pozostających pod kontrolą dorosłych, np. na niestrzeżonych placach. Grupy te dosyć łatwo przekształcają się z grup o właściwych zachowaniach w grupy chuligańskie. Grupy zabawowe w mieście różnią się od podobnych na wsi. Tematyka zabaw na wsi jest bardziej konkretna. Mniej czasu poświęcają dzieci wiejskie na udział w życiu grupy zabawowej. Ograniczane są w tym przez naukę szkolną, ale także i przez prace w gospodarstwie rolnym, w którym pomagają. Zabawy grup są kontrolowane przez społeczność wiejską, ponieważ wszystko dzieje się na jej oczach. Grupy zabawowe w miastach mają dużo miejsc do swojej dyspozycji, niedostępnych-dla kontroli społecznej. Stanowi to niebezpieczeństwo przeradzania się tych grup w grupy dewiacyjne.
Paczki liczą przeważnie 4?5 osób, rekrutują się spośród młodzieży szkolnej wyższych klas szkoły podstawowej, szkoły średniej i wyższej. Podstawą doboru członków grup jest zwykle podobieństwo postaw i poglądów. Członkami są osoby obojga płci. Charakterystycznymi zajęciami w takich grupach są: wspólne wycieczki, uczęszczanie do kawiarni, gra w karty, rozmowy o sprawach płci, zwierzanie się, krytykowanie rodziców, nauczycieli. Między członkami występuje silna więź i solidarność, mimo słabej organizacji. Na skutek tych cech paczka ma ogromny wpływ na jednostkę. Paczki pochłaniają dużo czasu, często też odciągają młodzież od zasadniczych obowiązków.
Gang czyli banda, jest grupą młodzieży w okresie dojrzewania i w wieku młodzieńczym. W porównaniu z paczką jest on lepiej zorganizowaną grupą. Występują w nim wyraźnie ustalone role oraz dominujący przywódca. Dzięki odrębnej organizacji grupa taka tworzy swoją subkulturę, tradycje, zasady moralne. Gangi zwykle są w opozycji wobec społeczeństwa ludzi dorosłych, ich aktywność ma charakter społecznie nie akceptowany, a nawet przestępczy.