Wśród zbiorowości socjologię szczególnie interesują grupy społeczne. Według J. Szczepańskiego ?grupą społeczną jest pewna liczba osób (najmniej 3), powiązanych systemem stosunków uregulowanych przez instytucje, posiadających wspólne wartości i oddzielonych od innych zbiorowości wyraźną zasadą odrębności”.
Zasadniczym elementem każdej grupy są jej członkowie, którzy internalizują wartości grupy, identyfikują się z jej dążeniami zbiorowymi, przyjmują jej cele za własne. Wymienione procesy obserwujemy w grupach rówieśniczych, tzw. paczkach, w rodzinie, a także w wojsku. Każda grupa doprowadza do członkostwa poprzez stawianie wymagań, które określane są za pomocą wzorów. I tak grupa określa wzór fizyczny jej członka, tzn. jego wygląd, następnie wzór moralny czyli zespół cech, którymi powinien charakteryzować się członek grupy.
Równie istotnym elementem grupy są jej zadania, funkcje członków grupy, środki służące realizacji tych zadań oraz mechanizmy psychospołeczne wytwarzane dla realizacji zadań. Zadaniami grupy jest to, co grupa chce osiągnąć. Zadania mogą się zmieniać. Grupa określa funkcje, które muszą być spełniane przez członka dla utrzymania ciągłości i rozwoju grupy. Mechanizmami wspierającymi realizację zadań jest poczucie przynależności do grupy oraz poczucie odrębności w stosunku do innych grup.
Dla realizacji zadań i zapewnienia spójności w grupie powstają elementy instytucjonalne ? regulaminy, schematy organizacyjne, odpowiednie wzory działania. W szpitalu mamy regulaminy pracy lekarzy, pielęgniarek, wzory raportu przy przekazywaniu pracy.
Grupy mają także pewne elementy materialne, symbole i wartości, stanowiące materialną podstawę trwania danej grupy. Należą tutaj budynki, urządzenia, sztandary, godła, nazwy, kodeksy. Wymienione elementy grupy społecznej tworzą jej strukturę.
Co należy rozumieć przez strukturę grupy? Według J. Szczepańskiego struktura społeczna oznacza ?sposób ułożenia i przyporządkowania sobie członków, instytucji i podgrup, składających się na grupę oraz innych elementów tej grupy, takich jak: elementy materialne, jak symbole i wartości, jak wzory zachowań i stosunków, pozycje społeczne zajmowane przez członków”. Nie jest to więc skład tylko tych elementów, ale ich specjalne uporządkowanie, a właściwie przyporządkowanie, wzajemna zależność.
Socjologowie wyróżniają w grupach, w zależności od ich wielkości, mikrostrukturę i makrostrukturę. ?Mikrostruktura to ułożenie jednostek, ich ról i stosunków w całość mniej lub więcej zharmonizowaną, tzn. taką, w której zasady wzajemnego przyporządkowania nie utrudniają funkcjonowania grupy”. Wyjaśnijmy bliżej to określenie. Członkowie grupy spełniają w grupie role społeczne, tzn. wykonują to, czego oczekuje od nich grupa oraz powstrzymują się od zachowań niepożądanych. Dla przykładu członek drużyny piłkarskiej musi poświęcić odpowiednią ilość czasu na ćwiczenia, treningi, nie wolno mu pić alkoholu. Role spełniane przez poszczególnych członków są rozdzielone w pewien sposób tak, aby zadania grupy jako całości były zrealizowane. W związku z tym w grupie można wyróżnić różne role, np. obrońcy, atakującego czy bramkarza, a w innej grupie mamy rolę przewodniczącego, organizującego, magazyniera, skarbnika. Poszczególne role różnią się między sobą ważnością, a w związku z tym w ich układzie powstaje pewna hierarchia. Stąd jedne z nich są wyższe, inne niższe. Możemy więc powiedzieć, że w hierarchii jedne zajmują wyższe, inne niższe pozycje. Pozycja roli jest to jej miejsce w hierarchii ról z uwagi na jej ważność.
Do mikrostruktury grupy należą także wzory wzajemnych oddziaływań, wzory stosunków, wartości grupy i postawy wobec tych wartości. Każdy członek grupy, zajmujący w niej określoną przez rolę społeczną pozycję, uzyskuje pewien poziom uznania. Otóż uznanie i pozycja składają się na prestiż jednostki w grupie.
Wymienione wcześniej elementy grupy wskazują, że nie we wszystkich grupach w równym stopniu są one nasilone. Stąd mamy różne rodzaje grup. Mówiąc o różnych elementach grupy mamy na uwadze: liczebność grupy, rodzaj styczności charakteryzujących ją, stopień uregulowania wzajemnych stosunków przez elementy instytucjonalne. I tak wyróżnia się grupy małe i duże. Pierwsze z nich składają się z małej liczby osób, a w związku z tym mają prostą strukturę, tzn. nie ma w nich podgrup. Odwrotnie jest w grupach dużych. Rozróżnia się także grupy pierwotne i wtórne. Te pierwsze charakteryzują się stycznościami osobistymi (?twarzą w twarz”). Więź w tych grupach wynika z osobistych zainteresowań, miewa charakter uczuciowy. Przykładem grupy małej i pierwotnej jest przede wszystkim rodzina, grupa koleżeńska, rówieśnicza. Ogromne znaczenie w życiu społecznym mają grupy pierwotne. W tych grupach zaspokaja się potrzeby jednostek, uczy się sposobów zachowań, kształtuje wzory osobowe.
Grupy wtórne są zazwyczaj większe, styczności w nich często mają charakter pośredni, np. przez zarządzenia, a więzi są rzeczowe, wynikające z wykonywania wspólnych zadań. Grupy wtórne powstają dla realizacji określonych celów. Przykładem grup wtórnych jest zakład pracy, szpital, poradnia, szkoła. W grupach tych jest znacznie silniejszy niż w grupach pierwotnych element instytucjonalny. Chociaż i w rodzinie są pewne elementy zinstytucjonalizowane, np. związek małżeński ma pewną sankcję formalną.
Wyróżniamy także grupy formalne i nieformalne. W grupach formalnych dominują elementy instytucjonalne, co oznacza, że organizacja jest ustalona, obowiązki każdego określone, wzory działania przewidziane. W grupie nieformalnej elementy instytucji występują w ograniczonym zakresie, a charakteryzują je kontakty osobiste i uczuciowe.