Forma rodziny, jak to było powiedziane, jest uwarunkowana historycznie i kulturowo. Wyróżnia się rodzinę okresu przed- industrialnego i industrialnego. W Polsce Ludowej, a także w innych krajach uprzemysłowionych, pod wpływem gwałtownego rozwoju przemysłu, wystąpiły w ciągu XX wieku przemiany rodziny.
Punktem wyjścia tych zmian jest pojawienie się nowej motywacji zawierania małżeństwa. W dawnych rodzinach istotne były względy materialne oraz przynależność społeczna partnerów. Partnerem w klasach posiadaczy mógł być człowiek odpowiednio zamożny lub posiadający określone dobra. Dla zawarcia małżeństwa istotne były zatem motywy rzeczowe. Ponadto mogli dobierać się ludzie pochodzący z tej samej warstwy społecznej. Takie małżeństwa nazywamy endogamicznymi. Ponadto w dawnych małżeństwach bardzo często wyboru partnera dokonywali rodzice. Stosowano w ten sposób przymus. Współcześnie decyzja zawarcia małżeństwa jest podejmowana wyłącznie przez zainteresowanych, często nawet wbrew opinii rodziców. Zdaniem B. Łobodzińskiej ?motywami zawierania małżeństwa są w czasach współczesnych: miłość, chęć uregulowania (ustabilizowania) sobie życia, chęć posiadania własnego domu, pragnienie posiadania dzieci, ucieczka od samotności, chęć zmiany statusu sytuacji społecznej, chęć zaspokojenia potrzeb seksualnych i towarzyskich ze stałym partnerem, chęć podniesienia standardu ekonomicznego (lepiej zarabiający mąż, dwie pensje, na wsi połączenie gospodarki itp.), chęć awansu środowiskowego, chęć rozluźnienia więzi z rodzicami”. Niektórzy autorzy podkreślają, że zasadnicze w doborze małżeństw jest zaangażowanie emocjonalne, bliskość psychiczna i cechy osobowości wybranych.
Obecnie zmieniła się także pozycja i rola kobiety w rodzinie. Przyczyną tego stało się podjęcie przez kobietę pracy zawodowej. W ten sposób kobieta, obok mężczyzny, utrzymuje rodzinę, staje się niezależna od niego, bardziej samodzielna. W rezultacie wzajemne stosunki przybierają postać relacji partnerskich.
Ten nowy układ stosunków między małżonkami zmienia również pozycję mężczyzny. Mąż przestaje być jedynym żywicielem rodziny, a w ten sposób obniża się jego pozycja. Ogólnie charakteryzuje się te zmiany jako demokratyzację stosunków wewnątrz- rodzinnych.
W dawnej rodzinie mężczyzna utrzymywał rodzinę, kobieta zajmowała się gospodarstwem domowym i dziećmi. Konsekwencją tego stanu była zależność kobiety od męża, brak równości we wzajemnych stosunkach, ograniczony do życia rodzinnego zespół ról kobiety.
Zmianie uległy także stosunki między rodzicami i dziećmi. W dawnej rodzinie dzieci były podporządkowane woli rodziców, a przede wszystkim ojca. Od najwcześniejszych lat musiały uczestniczyć w pracy całej rodziny. Traktowano je jako dodatkową siłę roboczą. Współcześnie obserwujemy autonomizację dziecka. Rodzina dba szczególnie o wychowanie i wykształcenie dziecka, nie obarcza go pracą, jedynie oczekuje pomocy w gospodarstwie domowym.
Jeżeli chodzi o przemiany w strukturze demograficznej rodziny, to we współczesnej rodzinie występuje ograniczona liczba dzieci, najczęściej jedno lub dwoje. Zjawisko to występuje w mieście, a także coraz częściej na wsi. Tendencję do zmniejszania liczby dzieci obserwuje się począwszy od początku XX wieku, z wyjątkiem okresów powojennych, kiedy to następował okresowy wzrost urodzin nazywany kompensatą powojenną. Wśród dawnych rodzin znacznie częściej występowały rodziny z trojgiem lub większą liczbą dzieci, czyli tzw. rodziny wielodzietne. Obecnie nieco inaczej kształtuje się sytuacja rodziny, jeżeli chodzi o liczbę generacji w niej występujących. Twierdzi się, że rodzina dawna z okresu społeczeństwa przedindustrialnego była rodziną trzypokoleniową. Nie jest to w pełni ścisła informacja, gdyż wiele rodzin, których źródłem utrzymania było gospodarstwo rolne, usamodzielniało się i żyło osobno. Natomiast współcześnie wskazuje się na istnienie różnych odmian rodziny trzypokoleniowej, m.in. rozszerzonej. Spotykamy ją w środowisku robotniczym, w rodzinach chłopsko-robotniczych. Jest to jednak nowy typ rodziny, oparty na wzajemnej pomocy i polegający na tym, że rodzice pomagają młodej rodzinie w prowadzeniu gospodarstwa domowego, w opiece nad dziećmi, a dzieci w razie potrzeby opiekują się rodzicami.
J. Turowski stwierdza: ?Można powiedzieć, że rodzina podstawowa, nawet usamodzielniona tkwi w tzw. rozproszonej, zmodyfikowanej rodzinie szerszej. Chociaż dominującym typem współczesnej rodziny jest usamodzielniona rodzina podstawowa, a nie rodzina trzygeneracyjna ze wspólnotą mieszkania czy gospodarstwa domowego to jednak zmodyfikowana, rozproszona rodzina trzypokoleniowa nie rozpada się „i więzi pomiędzy rodzicami a pożenionymi dziećmi, m. in. związki emocjonalne łączą usamodzielnioną rodzinę z rodziną macierzystą”.
Przemiany we współczesnej rodzinie to także przemiany w funkcjach. Dawna rodzina spełniała funkcję gospodarczą we wszystkich jej zakresach, prokreacyjną, która dominowała nad funkcją seksualną, funkcję opiekuńczo-zabezpieczającą i to w całym zakresie, socjalizacyjną, kulturalną i rekreacyjno-towarzyską, w mniejszym stopniu funkcję emocjonalno-ekspresyjną, natomiast funkcję kontroli w bardzo wysokim stopniu. Jeżeli chodzi
O zmiany w funkcjach we współczesnej rodzinie to można ogólnie powiedzieć, że wszystkie funkcje uległy przemianom, jedne zostały ograniczone, innych zakres rozszerzył się, niektóre nabrały większego znaczenia. Na całkowitą redukcję funkcji raczej nie wskazuje się w tej chwili. Rozpatrując wymienione funkcje rodziny można wskazać na pewne ograniczenia funkcji ekonomiczno-materialnej, szczególnie w podfunkcji produkcyjnej, oraz funkcji opiekuńczo-zabezpieczającej. Rodzina bardzo wcześnie zaczyna dzielić funkcję opiekuńczą z różnymi instytucjami: żłobkiem, przedszkolem. Z tą przemianą wiążą się również pewne ograniczenia funkcji socjalizacyjnej.
Natomiast zabezpieczenie przejęły instytucje państwowe w formie rent, emerytur, domów pomocy społecznej. Również i funkcja kontroli rodziny została ograniczona. Nie tylko bowiem dzieci są oddawane pod opiekę instytucji, ale także dorośli, którzy pracują poza domem poddani są kontroli instytucji. Także i funkcja kulturalna rodziny ma mniejsze znaczenie z uwagi na dużą ilość wyspecjalizowanych w tym zakresie instytucji. Podkreślone zostało znaczenie funkcji seksualnej przez oddzielenie jej od funkcji prokreacyjnej. Szczególnego znaczenia nabrała teraz funkcja emocjonalno-ekspresyjna.
To, co dotychczas powiedziano o przemianach rodziny dotyczyło głównie rodziny miejskiej. Dla pełnej charakterystyki tych przemian należy zatrzymać się jeszcze przy rodzinie wiejskiej. Dawna rodzina charakteryzowała się ścisłym związkiem z gospodarstwem rolnym. Związek ten wyrażał się w tym, że zawarcie związku małżeńskiego dawało początek nowego warsztatu rolnego. W ciągu całego swego życia rodzina zabiegała o utrzymanie i rozwój gospodarstwa. Wszyscy członkowie rodziny brali udział w pracy, którą kierował ojciec. Obowiązki i uprawnienia poszczególnych członków rodziny określone były pozycją w rodzinie, co zależało od wieku, płci, stanu cywilnego, miejsca wśród rodzeństwa. Życie rodziny było więc wyznaczone rytmem pracy w gospodarstwie. Wychowanie dzieci realizowano w toku organizacji i wykonywania pracy. W pracy młodzież przygotowywała się do dorosłych ról życiowych gospodarzy. Gospodarstwo pełniło funkcję zabezpieczającą rodzinę. Wyrazem podporządkowania rodziny gospodarstwu było i to, że budynek mieszkalny był ściśle powiązany z budynkami gospodarczymi, a prowadzenie gospodarstwa domowego zależało od rytmu pracy w gospodarstwie rolnym. Rodzina wiejska w dawnej zbiorowości wiejskiej była ściśle poddana kontroli rodzinno-sąsiedzkiej.
Charakteryzując współczesną rodzinę wiejską musimy pamiętać, że występuje u nas wiele różnych typów tych rodzin. I tak można wyróżnić dawną, tradycyjną rodzinę wiejską, która występuje na terenach odległych od miast. Kolejnym typem rodziny wiejskiej jest tzw. rodzina rolnicza, żyjąca wyłącznie z pracy w gospodarce nowocześnie prowadzonej. Trzeci typ rodziny to rodzina chłopo-robotnika. Są to rodziny pracujące w gospodarce, a dorabiające pracą w przemyśle. Wymienia się także rodziny robotniczo-chłopskie, które utrzymują się z pracy poza gospodarstwem i mają nieduży kawałek ziemi. Wskazuje to także na rodziny robotników rolnych zatrudnionych w państwowych gospodarstwach rolnych. Charakterystyka, jaką podajemy poniżej, dotyczy przede wszystkim rodziny rolnika i chłopo-rolnika. Wzajemne stosunki w tych rodzinach charakteryzuje indywidualizacja jednostki. Odnosi się to zarówno do stosunków w małżeństwie, jak i do stosunków między rodzicami i dziećmi. Źródłem tych zmian jest niewątpliwie niezależność ekonomiczna wskutek pracy poza rolnictwem. Nie wszyscy też członkowie rodziny biorą udział w pracy gospodarstwa rolnego. W przypadku pracy pozarolniczej mężczyzny ?- kobieta staje się ?kierownikiem” gospodarstwa. Zwraca również uwagę indywidualizacja dziecka, jego potrzeb. Funkcja wychowawcza rodziny na wsi intensyfikuje się, co wyraża się dbałością o naukę szkolną i zdobycie zawodu przez dziecko.
Ograniczeniu ulega funkcja zabezpieczająca rodziny. Rolę tę przejęło państwo przez wprowadzenie zabezpieczenia socjalnego. Obserwuje się także indywidualizację gospodarstwa domowego, co wyraża się wyodrębnieniem budynku mieszkalnego z całości gospodarstwa. Przemiany we współczesnej rodzinie to także przemiany w funkcjach.